Литекс се би сам срещу Астън Вила

Публикувано на: 18.09.2008 21:07

©Ройтерс
Уелингтом (вляво) и Гарет Бари в борба за топката в Ловеч
Литекс загуби изключително нещастно първия мач от първия предварителен кръг на турнира за купата на УЕФА срещу Астън Вила с 1:3. Българският национал Стилиян Петров пък игра цял мач за гостите и стана автор на последното попадение.

Ловчанлии започнаха невероятно амбициозно и определено заслужаваха нещо много, много повече от подобен резултат.

Възпитаниците на Мъри определено показаха класа, не по ниска от тази на именития си съперник и за кратко всички повярвахме, че можем да триумфираме.

Груби грешки на Голубович и Венков, два червени картона и дузпа тотално разтресоха мечтите на "оранжевите" и на всички техни фенове, които бяха изпълнили до краен предел Градския стадион в Ловеч.

Оранжевите започнаха нахъсано и още в 10-ата минута стадионът изригна, след като капитанът Ивелин Попов откри резултата. Младият футболист стреля от пряк свободен удар, Манолев опита да засече с глава, но вместо това само залъга вратаря Фридъл и така топката се оплете в мрежата на гостите.

Домакините продължиха да атакуват, но нелогично с оглед играта на терена гостите пратиха топката във вратата на Литекс в 25-ата минута, но голът падна след чиста засада и бе отменен справедливо.

45-ата минута се оказа решителна за този двубой. Нифлор бе изведен абсолютно сам срещу вратаря на гостите, реши да го финтира, успя, но после ударът му не намери очертанията на вратата.

В ответната атака Голубович си подписа заповедта за закотвяне на резервната скамейка в близките няколко години, след като излезе неразчетено и вместо да изчисти, сервира топката в краката на Рио-Кукър, който на празна врата нямаше как да пропусне.

В 62-ата минута дойде и следващият сериозен удар и то отново по вина на Литекс. Камбон си изпроси глупав втори жълт картон и въпреки артистичните му опити да смили съдията, Зографос бе категоричен и го изгони.

Съдбата тотално обърна гръб на оранжевите и в 71-ата минута, нова глупост отми всички шансове на Литекс да стигне поне до хикс. Мишо Венков удари топката с ръка в наказателното поле и реферът посочи бялата точка, а на защитникът посочи трибуните - отново заслужено.

Капитанът на бирмингамци Гарет Бари застана зад топката и вкара за 2:1. До края на мача ловчанлии нямаше нямаше и помен от добрата игра на ловчанлии, а феновете се молеха резултатът поне да остане непроменен.

По ирония на съдбата именно Стилиян Петров оформи крайното 3:1 за Вила, във втората минута на продължението.

Така Литекс на практика остана без шансове за групите на Купата на УЕФА. Само чудо или с други думи три гола в повече, могат да пратят оранжевите напред в турнира. Астън Вила пък надали скоро е печелил толкова изразително мач, с толкова малко вложени усилия.