Потресаваща победа на ЦСКА в "Арена Самоков"

Публикувано на: 01.02.2011 22:09

Автор: Проспорт.бг , Агенция

Портуондо е преодолял турската защита.
Отборът на ЦСКА (София) победи турския Зираат Банкасъ (Анкара) с 3:2 гейма след 2 часа и 20 минути игра в мач със смъртоносно напрежение и взривоопасни емоции.

Двубоят бе първи четвъртфинал от турнира за Купата на ЦЕВ. Срещата се игра в „Арена Самоков”.

В първата част „червените” се наложиха с 28:26 след като имаха сериозна преднина в точките. Във втория гейм картината се повтори и ЦСКА спечели с 25:23. Третата част завърши с победа на турците 25:20. Турският отбор успя да изравни резултата в четвъртия гейм и да прати мача в тайбрек. В тайбрека ЦСКА победи драматично 16:14, а в началото губеше съответно с 2:6 и 3:7. Именно там се стигна до обрат за "армейците" и експлозия от емоции в пръскащата се по шевовете зала.

Треньорът на гостите Пламен Константинов бе отстранен от полето след бурни протести към съдиите. Бившият капитан на националния отбор на България по волейбол получи червен картон от рефера Юсеф Нижим от Израел.

Константинов продължи да протестира. След това той бе наказан от съдията едновременно с жълт и червен картон, което е следващото по сила наказание във волейбола. Пламен с усмивка прие решението на израелския рефер и седна в ложите да догледа мача в компанията на баща си, но със знаци демонстративно показа на треньора Сашо Попов, че ЦСКА били дали рушвет на съдията..

Третия гейм започна с по-силна игра на гостите. Те взеха преднина от седем точки. Все пак ЦСКА се върна в срещата и смъкна разликата до три точки, но тогава гостите от Турция отново взеха преднина. Те спечелиха гейма с 25:20.

Отстраненият треньор на гостите Пламен Константинов използваше радио станция, за да комуникира с помощника си, който зпълняваше неговите функции.

Четвъртият гейм започна равностойно. ЦСКА взе преднина от три точки, но турския отбор отново успя да изравни. В края на гейма турците взеха предимство и с това успяха да изравнят резултата – 2:2.

Тайбрекът започна лошо за ЦСКА след като турския тим поведе с 6:2 точки след две спорни отсъждания на съдията. Българите успяха да изравнят до 8:8. И ЦСКА успя да спечели срещата след като спечели в петия гейм с 16:14.

Може би Александър Попов допусна грешка с пускането на латвиеца Валтерс Рама, на мястото на ветерана Ивайло Стефанов, който видимо бе много уморен след втория гейм. Балтиецът направи низ от безобразни грешки, но пък Стефанов се върна отпочинал за тайбрека и имаше решителна заслуга за обрата. Не можем да не отбележим фантазията на ветеранът-разпределител Николай Иванов, изстрелите на Евгени Иванов-Пушката, професорската игра на либерото Теди Салпаров и страхотната игра на най-симпатичните двама чернокожи състезатели с екипа на ЦСКА тази вечер Филип Мейо и Ясер Портуондо. Кениецът и кубинецът бяха ювелири, черешките на тортата в тази невероятна волейболна вечер. Браво на Теди Тодоров!

Забележка: Проспорт.бг поздравява колегите от Канал 3 за смелостта да излъчат мача. Грешки винаги могат да се открият, но медиата направи хиляди българи съпричастни на успеха и щастливи от страхотната победа на ЦСКА.