Барселона спечели с драма Каталунското дерби

Публикувано на: 28.09.2008 10:30

Автор: Светлин Костов

©БГНЕС
Шави Ернандес (вдясно) опитва да отнеме топката на футболист на Еспаньол
В изключително драматичен мач Барселона спечели с 2:1 срещу градския си съперник Еспаньол. Възпитаниците на Хосеп Гуардиола диктуваха събитията по време на целия двубой, но въпреки това им се наложи да треперят до последно за трите точки. Успеха донесе Лионел Меси, който в последните секунди на срещата реализира от дузпа.

Наложи се дори мачът да бъде прекратен за около 10 минути заради схватка на трибуните между двете агитки. Освен драмата и ексцесиите, двубоят бе белязан и с червен картон за Нене от Еспаньол, който бе изгонен малко преди почивката. Домакините започнаха срещата много добре и заслужено поведоха на именития си съперник. Коро откри резултата в 20-ата минута, като играчите на Барса претендираха за нарушение срещу Виктор Валдес.

През втората част численото предимство на гостите оказа влияние и те тотално надиграха градския си съперник. Пред вратата на Еспаньол обаче пропускаха обичайно заподозрените - Самуел Ето'о и Тиери Анри. В 68-ата минута реферът бе принуден да спре играта заради ексцесии по трибуните. Запалянковците на Барса атакуваха тези на Еспаньол със сигнални ракети. Наложи се охраната на стадиона да узъпти побеснелите фенове, което им отне около 10 минути.

Натискът на гостите се засилваше с всяка изминала минута и така търсеният гол най-после стана факт. В 76-ата Тиери Анри изравни с уникален късмет. Фернският национал бе изведен чудесно срещу Камени, но стражът отби шута му. Топката срещна тялото на играч на Еспаньол и отново се върна в краката на Анри. При добавката голмайсторът не сгреши.

Кулминацията в срещата бе буквално в последните скунди на дербито. Самуел Ето'о нахлу в наказателното поле и бе повален от играч на домакините. Главният съдия изпита известни колебания дали да отсъди 11-метров наказателен удар и след кратка консултация със страничния рефер потвърди решение си. Зад топката застана Лионел Меси, който безпроблемно реализира, с което донесе и трите точки на своя отбор.