Севиля обърна Ливърпул и взе Лига Европа

Публикувано на: 19.05.2016 08:24

©Ройтерс
 Севиля обърна Ливърпул с 3:1 на стадион „Санкт Якоб Парк” в швейцарския град Базел на финала в турнира Лига Европа. Така испанският тим влезе в историята, печелейки надпреварата за трета поредна година и общо за пети път след 2006 година - 4:0 срещу Мидълзбро, 2007 - 2:3 (3:1 с дузпи) срещу Еспаньол, 2014 - 0:0 (4:2 с дузпи) срещу Бенфика и 2015 - 3:2 срещу Днепър. Нито един клуб не може да се похвали с такова постижение в турнира, печелен от Ливърпул три пъти в годините, в които напдреварата се наричаше Купа на УЕФА (1973 - 3:0 и 0:2 срещу Борусия (Мюнхенгладбах), 1976 - 3:2 и 1:1 с Брюж, както и 2001 година - 5:4 с Алавес).

На финала в Базел Даниел Стъридж (35) изведе мърсисайдци напред в резултата, а през първата част те имаха и три основателни претенции за дузпи. И в трите случая футболисти на Севиля играха с ръка в наказателното поле, но шведският съдия Йонас Ериксон скандално си затвори очите и не посмя да отсъди нито един 11-метров наказателен удар. След почивката Кевин Гамейро (46) и Коке (64, 70) направиха обрата пълен и донесоха трофея на Севиля. При втория гол на Коке имаше претенции за засада, но такава не бе отсъдена, след като при паса футболист на Ливърпул бе играл последен с топката.