Убихме Испания с 3:2 в Мадрид за Евролигата

Публикувано на: 27.06.2009 22:11

©
Ева Янева бе на световно ниво и невероятен лидер на отбора.
Женският национален отбор на България победи с 3:2 Испания в Мадрид и се класира за финалната четворка на Европейската лига. Избраничките на Драган Нешич стигнаха до уникалния успех часове след като мъжете разнебитиха Русия в Хабаровск с 3:1, в мач от Световната лига.

Без никакво съмнение големият успех дойде след изумителна на моменти игра, която се докосваше до качеството на мъжкия волейбол.

Отборът имаше една блестяща Ева Янева, след чийто сервиси България достигна 19 пъти до точка. Страхотна игра на Страшимира Филипова. Фантастична Любка Дебърлиева. Вълнуващо майсторство и младост на Таня Събкова, непоклатим опит на Елена Колева, Радостина Цитигой и т.н. Уникален отборен характер.

Домакините взеха първия гейм с 25:23. Нашите обърнаха до  2:1 гейма след 25:20 и 25:18. Четвъртият гейм също започна добре за българските момичета, но се стигна до много продължителна серия за иберийките и загуба с 19:25.

Тайбрекът също започна в серия за испанките, които поведоха с 4:1 точки. И когато бе най-нужно, в средата на тайбрека, отново се намесиха лидерките Янева и Филипова и се стигна до изравняване 8:8 и пълен обрат за българките, които до края буквално премазаха съперничките си насред Мадрид и победиха с 15:11.

"Ние сме само един отбор, който не е добър сега. Той ще стане добър след няколко години. Но пък дадохме всичко да стигнем до  финал. След пет години никой няма да се сеща за мача, но ще се сеща, че България се е класирала за финалната четворка на първата Евролига. За успеха заслуга имат всички. Не само състезателките. Заслуга имат и хората от екипа - лекари, масажисти, ръководители", каза пред Канал 3 развълнуваният селекционер Драган Нешич, съпруг на знаменитата ни разпределителка Нели Маринова-Нешич.

Успехът дава настроение и ще пропуснем безобразното съдийство в мача, което подпираше испанките, като в махленски мач.

Записваме уникален ден за бълтгарския волейбол - победа над Русия при мъжете в Русия и класиране във финалната четворка на първото издание на Европейската лига при жените, след победа над Испания в Испания!